שורש מאקה סגולות ויתרונות בריאותיים

שורש מאקה יתרונות

המאקה הוא צמח שמקורו בהרי האנדים הפרואניים. זוהי תרופה טבעית שיכולה לשמש לטיפול בבעיות בריאותיות ספציפיות, כולל אי פוריות וחשק מיני נמוך.

המאקה הוא צמח שחלק מהאוכלוסיות בפרו השתמשו בו במשך אלפי שנים כמזון ותרופות.

בעשורים האחרונים, מאקה גדלה בפופולריות.

מאמר זה מסביר מהו שורש מאקה, מדגיש כמה סגולות ויתרונות פוטנציאליים ועונה האם זה בטוח להוסיף לתזונה שלך.

מה זה מאקה?

צמח המאקה, הנקרא גם "ג'ינסנג פרואני", הוא ירק ממשפחת המצליבים הקשור לברוקולי, כרובית, כרוב וקייל.

יליד הרי האנדים הגבוהים, הוא נמצא בשימוש כבר למעלה מ-2,000 שנה ויכול לשרוד את מזג האוויר הקשה של האנדים, מעל 4,000 מטרים.

באופן מסורתי, אנשי האנדים השתמשו בשורש המאקה כמזון או תרופה לטיפול במצבי נשימה ומחלות ראומטיות.

לאחרונה, שורש מאקה צבר פופולריות כתוסף בריאות. מחקרים מסוימים מראים שהצמח עשוי לסייע בשיפור התפקוד המיני ורווחה קוגניטיבית ונפשית.

כמו מקורות מזון רבים מהצומח, הוא עשיר בחומרים מזינים מועילים, כולל חומצות אמינו, ברזל, סידן, נחושת, אבץ ואשלגן. מחקרים מסוימים הראו כי לצריכת שורש מאקה עשויה להיות יתרונות בריאותיים מסוימים.

עם זאת, יש צורך בראיות נוספות כדי להבין את מלוא היתרונות הבריאותיים של שורש מאקה ואת הדרכים הבטוחות והיעילות ביותר לצרוך אותו כתוסף תזונה.

הנה כמה יתרונות פוטנציאליים:

עשוי לקדם פוריות

יתכן ששורש מאקה יכול לשפר את הפוריות בקרב גברים.

מחקר אחד מציע שלקיחת שורש מאקה יכולה לשפר את ריכוז הזרע, או את ספירת הזרע בכל מיליליטר זרע. סקירה נוספת של מחקרים מצאה ראיות המצביעות על כך ששורש מאקה עשוי לשפר את איכות הזרע הכוללת, כולל ניידות הזרע או יכולת הזרע לעבור לביצית.

עם זאת, העדויות הנוכחיות מבוססות על מחקרים קטנים, ולכן יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע כיצד מאקה יכולה להשפיע על הפוריות.

עשוי לשפר את הליבידו

אחד השימושים היותר פופולריים של שורש מאקה הוא לשפר את החשק המיני, או את הרצון לקיים יחסי מין.

סקירה של מחקרים קבעה כי מינונים גבוהים של אבקת שורש מאקה יכולים לשפר את התפקוד המיני אצל אנשים הנוטלים תרופות נוגדות דיכאון, שעלולות להפריע לחשק המיני.

עשוי לעזור לנהל את תסמיני גיל המעבר

גיל המעבר, הזמן שבו המחזור החודשי של אדם מפסיק ורמות האסטרוגן מתחילות לרדת, יכול לגרום למספר תסמינים לא נעימים. רבים מהתסמינים הללו, כמו גלי חום, נובעים מנפילת האסטרוגן בגוף.

ישנן עדויות המראות שתמציות מאקה יכולות לחקות פעילות אסטרוגן ועשויות להשפיע על רמות ההורמונים הנשיים. כמה מחקרים בדקו תכונה זו של מאקה לשימוש שלה בטיפול בתסמיני גיל המעבר.

סקירת מחקרים, לעומת זאת, מציינת שאין מספיק ראיות כדי להבין אם זאת דרך יעילה להפחתת תסמיני גיל המעבר.

עשוי להגביר את התפקוד הקוגניטיבי

כמה מחקרים מראים ששורש מאקה יכול לעזור בתפקוד קוגניטיבי, או ביכולת של המוח לחשוב, ללמוד ולזכור.

לדוגמה, מחקר אחד מצא ששורש מאקה יעיל בהאטת הירידה הקוגניטיבית בעכברים מזדקנים.

מכיוון שהשפעות אלו נראו רק על בעלי חיים, יש צורך במחקר מבוסס-אדם נוסף כדי לקבוע כיצד הוא משפיע על הקוגניציה ועל בריאות המוח שלנו.

עשוי להגן על העור מפני נזק לתאים

מחקרים מראים כי לג'ינסינג הפרואני תכונות נוגדות חמצון. נוגדי חמצון עוזרים להילחם ברדיקלים חופשיים, שהם מולקולות שעלולות לגרום לנזק לתאים. מולקולות אלו יכולות להיווצר מחשיפה לזיהום, עשן וקרני UV מהשמש.

בשל תכונותיו נוגדות החמצון, השורש עשוי לנטרל נזקים לתאי העור שגורמים רדיקלים חופשיים.

עשוי לשפר את מצב הרוח והאנרגיה

עדויות מוגבלות מצביעות על כך שמאקה עשויה לעזור לשפר את רמות האנרגיה ולשפר את מצב הרוח באוכלוסיות מסוימות.

במחקר אחד נמצא שזה עזר לווסת עייפות הנגרמת על ידי פעילות גופנית. מחקר נוסף על עכברים הגיע למסקנה דומה.

מחקר נפרד הראה גם שתמצית מאקה עשויה להפחית עייפות בקרב נשים צעירות. בינתיים, מחקר אחר הראה כי נטילת 3 גרם מאקה אדומה או שחורה ליום במשך 12 שבועות שיפרה את מצב הרוח ואת ציוני האנרגיה בהשוואה לפלסבו.

עם זאת, כרגע אין מספיק ראיות כדי להסיק מסקנות נחרצות על השפעת המאקה על האנרגיה או על מצב הרוח.

כיצד להשתמש

מאקה זמין בצורות רבות, כולל כמוסות ואבקות.

ניתן להוסיף אבקת מאקה לשייקים, שיבולת שועל, פודינג צ'יה, חטיפי אנרגיה ועוד. יש לו טעם אגוזי דמוי חמאה, כך שהוא משתלב היטב עם הרבה טעמים מתוקים יותר.

המינון האופטימלי לשימוש תרופתי לא נקבע. עם זאת, המינון של אבקת שורש המאקה המשמשת במחקרים נע בדרך כלל בין 1.5-3 גרם ליום.

אם אתם רוצים לוודא שאתם בוחרים מאקה באיכות גבוהה או לקבל המלצה אישית על מינון, דברו עם רופא מוסמך או דיאטן.

שורש מאקה סיכונים וחסרונות

שורש מאקה נחשב בדרך כלל לבטוח כאשר הוא נאכל במזון וכשהוא נלקח כפי שהומלץ בצורת תוסף.

עם זאת, אנשים עם מצבים רפואיים מסוימים צריכים לנקוט משנה זהירות לפני נטילת שורש מאקה. תמציות מאקה הוכחו כמדמות אסטרוגן בגוף, מה שאומר שהתוסף עשוי להיות לא בטוח עבור אנשים עם מצבים רגישים להורמונים, כמו:

  • סרטן השד
  • סרטן הרחם
  • סרטן שחלות
  • אנדומטריוזיס
  • שרירנים ברחם

אנשים עם בעיות בבלוטת התריס צריכים לדבר עם רופא לפני שהם לוקחים תוסף מאקה. הוא מכיל גויטרוגנים, שהם חומרים שעלולים להפריע לייצור הורמוני בלוטת התריס.

אם את בהריון או מניקה, התייעצי עם רופא לפני נטילת מאקה. אין מספיק מחקר כדי לדעת אם נטילת תוסף זה בטוחה במהלך הריון.

אינטראקציות תרופתיות פוטנציאליות

חלק מהתרופות ותוספי התזונה פועלים בצורה שלילית כשמשלבים בינהם. לא ידוע אם שורש המאקה יוצר אינטראקציה עם תרופות אחרות. כדי להבטיח שימוש בטוח, שוחחו עם רופא על התרופות שלך לפני הצריכה.

שורש מאקה תופעות לוואי

לשורש המאקה אין בדרך כלל תופעות לוואי שליליות. בניסויים קליניים, שורש המאקה תואר כבטוח נסבל היטב על ידי אלה שבלעו את הצמח.

למרות שאינן שכיחות, חלק מתופעות הלוואי עשויות לכלול תסמינים קלים של רגישות במערכת העיכול או כאבי ראש.

האם הוא בטוח לצריכה יומית?

בהחלט, כאשר נלקח במינונים מומלצים, הוא נחשב בדרך כלל בטוח לשימוש קבוע. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם רופא, במיוחד עבור אנשים עם מצבים רפואיים ספציפיים.

האם זה יכול לעזור לויסות חוסר איזון הורמונלי?

כן, התכונות האדפטוגניות של שלו הופכות אותו לבעל ברית רב ערך בטיפול בחוסר איזון הורמונלי. זה מסייע בייצוב רמות הורמונליות, מספק הקלה במצבים כמו גיל המעבר ושחלות פוליציסטיות.

מתאים לצמחונים וטבעונים?

בהחלט, שורש מאקה הוא מזון-על על בסיס צמחי, מה שהופך אותו לתוספת מצוינת לתזונה צמחונית וטבעונית. הוא מציע מקור עשיר של חומרים מזינים חיוניים ללא כל רכיבים שמקורם בבעלי חיים.

כמה זמן לוקח לחוות את היתרונות?

תגובות בודדות עשויות להשתנות, אך משתמשים רבים מדווחים על השפעות חיוביות תוך מספר שבועות של שימוש עקבי. סבלנות היא המפתח.

סקירה מהירה

שורש המאקה נגזר מצמח הג'ינסנג הפרואני, שמקורו בהרי פרו. זמין כתוסף בצורת אבקה או כמוסה ונחשב כמועיל בין היתר לפוריות, תשוקה מינית ותסמיני גיל המעבר. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין כיצד הוא עשוי לסייע במצבים או תסמינים ספציפיים.

הוא נחשב בדרך כלל בטוח וכגורם לתופעות לוואי מינימליות. עם זאת, ייתכן שזה לא בטוח עבור אנשים עם תנאים מסוימים הקשורים להורמונים. שוחחו עם הרופא שלכם כדי לקבוע אם נטילת שורש מאקה בטוחה עברוכם.